Succesvolle proefrit tussen Rotterdam en Oberhausen
DB beproeft 1.000 meter lange goederentrein
Om de technische maakbaarheid te demonstreren heeft Deutsche Bahn (DB) samen met de Nederlandse exploitant van de Betuweroute Keyrail in het afgelopen weekeinde tussen Rotterdam en Oberhausen een ruim 1.000 meter lange goederentrein (foto) over de Betuweroute beproeft.
Het van origine Duitse project ‘GZ 1000’ wordt door het Duitse Ministerie van Economie en Technologie financieel ondersteunt met als doel het vergroten van de capaciteit op het bestaande net en om bijvoorbeeld knelpunten in het vervoer van de zeehaven naar het achterland aan te pakken. De 1.000 meter trein vervoerde containers in opdracht van de intermodale dienstverleners Hupac en ICF. Trekkracht van de trein werd geleverd door een moderne, milieu-vriendelijke elektrische locomotief van het type BR 189 die uitgerust is met alle relevante technische systemen voor het Duitse en Nederlandse spoorwegnet.
In het kader van het project wordt de technische, operationele en bedrijfs-economische maakbaarheid van 1.000 meter lange goederentreinen onderzocht. Doel van de proeven is het op doen van praktische ervaring met de exploitatie van lange goederentreinen. De bedrijfsvoering in het grens-overschrijdend railgoederenvervoer tussen Nederland en Duitsland is op dit moment begrensd op treinlengtes tot maximaal 750 meter. Sjoerd Sjoerdsma directeur Keyrail: “De testrit is voor ons zeer bruikbaar geweest. Kijkend naar de verwachte groei van het railgoederenvervoer, met name na de voltooiing van de Rotterdamse haven in 2020, moeten wij oplossingen beschikbaar hebben voor een nog efficiënter gebruik van de lijn. Langere treinen verminderen materieel- en personeelskosten voor onze klanten en dragen bij aan een lagere CO2 uitstoot”.
Dit voorjaar heeft al een succesvolle proef plaatsgevonden met een 835 meter lange goederentrein tussen Hamburg en Denemarken. “Rail transport heeft een grote toekomst omdat het relatief milieuvriendelijk is. Nu is het belangrijk om op een slimme wijze de bestaande capaciteit te vergroten en dus routes en dan met name internationale corridors efficiënter te maken”, zegt Dr. Lutz Bücken bij DB werkzaam als Algemeen vertegenwoordiger geïntegreerd rail syteem. De Betuweroute die speciaal voor het railgoederenvervoer is aangelegd biedt optimale omstandigheden voor lange goederentreinen.
“Langere goederentreinen versterken niet alleen de productiviteit op de rails, ze scheppen ook ruimte voor extra treinen. Dit concurrentiële voordeel zal ons helpen om de voorspelde groei in transport op een relatief milieuvriendelijke wijze op te vangen”, aldus Dr. Christian Kuhn lid van de Raad van Bestuur van Railion Deutschland AG. Voor het accommoderen van langere goederentreinen zijn overigens wel aanpassingen aan de railinfrastructuur nodig. Zo zullen inhaalsporen verlengd moeten worden en zullen er in de beveiliging aanpassingen gedaan moeten worden.
bron: http://www.railcargo.nl/index.cfm/menuid/6/Product/2756
DB tests 1 km train
01 Dec 2008
EUROPE: DB and Betuwe Route infrastructure manager Keyrail conducted trials with a 1 000 m long freight train between Oberhausen and Rotterdam over the weekend of November 29-30.
DB's operations are currently based on trains with a maximum length of 750 m, but the technical and economic feasibility of trains up to 1 000 m long is being investigated under Project GZ1000, with funding from Germany's Federal Ministry of Economics & Technology.
Trains up to 835 m long were successfully operated between Hamburg and Ringsted in Denmark during March. As a dedicated freight line the Betuwe Route was seen as ideal for further trials.
'Longer freight trains not only enhance rail operations, they create space for additional trains', said Dr Christian Kuhn, Railion Deutschland board member responsible for block trains. 'This competitive advantage will help us to cope with the predicted increase in transport performance and get more freight transported by environmentally-friendly rail services.'
bron: http://www.railwaygazette.com/news_view ... train.html
december 2008
Voor het eerst trein van kilometer op Betuwelijn
Afgelopen weekeinde rolde voor het eerst een goederentrein met een lengte van meer dan duizend meter over de Betuweroute tussen Rotterdam en Oberhausen. Daartoe werkte DB Schenker, dochter van Deutsche Bahn, samen met de exploitant van de Betuweroute, Keyrail. Doel van de rit was de technische haalbaarheid van vervoer met zulke lange treinen te demonstreren. Proeven met zulke treinen worden gesteund door het Duitse ministerie van economische zaken.
Op dit moment zijn op de Betuweroute alleen treinen toegelaten met een maximale lengte van 750 meter. Langere treinen verhogen de capaciteit van het spoorvervoer en kunnen knelpunten in het spoorvervoer van en naar de zeehavens opheffen. Ze dragen ook bij aan een lagere CO2-uitstoot en verminderen de personeels- en materieelkosten, zegt directeur Sjoerd Sjoerdsma van Keyrail.
De één kilometer lange trein vervoerde containers in opdracht van de operators Hupac en ICF. De tractie werd geleverd door een elektrische locomotief van het type BR 189, uitgerust met alle technische systemen die je in Nederland en Duitsland op het spoor nodig hebt.
bron: http://www.nieuwsbladtransport.nl/nieuw ... elijn.html