rvdborgt schreef: ↑12 mei 2026, 16:05
En als er iets misloopt, dan mag je voor je aansluitende trein een ticket van €100 per persoon kopen? Want we weten allemaal dat lage prijzen maar voor een deel van de tickets beschikbaar zijn, en doorgaans niet als je last minute koopt. Dat is by Ryanair e.d. ook zo.
Ja!
De mensen kijken niet naar "wat als het misloopt", Ryanair toont dat net aan. Vergeet ingewikkelde beschermingsprocedures, het zijn betaalbare prijzen die volk trekken. De luchthaven van Charleroi draait erop en ook in de spoorwegwereld laten de ouigo's zien hoe je marktaandeel wint.
rvdborgt schreef: ↑12 mei 2026, 16:05
En als er iets misloopt, dan mag je voor je aansluitende trein een ticket van €100 per persoon kopen? Want we weten allemaal dat lage prijzen maar voor een deel van de tickets beschikbaar zijn, en doorgaans niet als je last minute koopt. Dat is by Ryanair e.d. ook zo.
Ja!
De mensen kijken niet naar "wat als het misloopt", Ryanair toont dat net aan. Vergeet ingewikkelde beschermingsprocedures, het zijn betaalbare prijzen die volk trekken. De luchthaven van Charleroi draait erop en ook in de spoorwegwereld laten de ouigo's zien hoe je marktaandeel wint.
Het aanbieden van goedkope tickets is al lang mogelijk. Dat jij geen reden ziet voor consumentenbescherming, wil niet zeggen dat de gemiddelde reiziger dat ook zo ziet. Veel klachten gaan juist daarover, en de EC ziet dat ook als 1 van de dingen waar de markt faalt en ingrijpen noodzakelijk is.
Ga jij graag op reis met de wetenschap dat een verstoring om wat voor reden dan ook je honderden euro's kan kosten? Of dat je kunt kiezen tussen overmatig lange overstaps en de hoofdprijs betalen (full flex) en kortere overstaps?
Het verschil met de vluchten is dat daar verreweg de meeste reizigers geen overstap op een andere vlucht hoeven te maken. Bij treinreizen ligt dat heel anders en is het niet meer dan logisch dat je op een reis met overstaps geen extra geld kwijt bent als er iets misloopt. Overigens is dat bij vliegreizen ook zo, als je die in 1 boeking doet. Het achterwege laten van bescherming zal reizen met overstaps onaantrekkelijk maken, ook al zijn er lang van tevoren goedkope tickets te koop voor allerlei verbindingen zonder overstap, of met slechts 1 vervoerder. Hoe meer vervoerders er komen, hoe sterker dat effect zal worden. Je kunt wel vinden dat meer vervoerders op het spoor niet wenselijk is, maar het is een realiteit en dus zijn er oplossingen nodig.
Laatst gewijzigd door rvdborgt op 12 mei 2026, 22:07, 1 keer totaal gewijzigd.
rvdborgt schreef: ↑12 mei 2026, 17:18
Het achterwege laten van bescherming zal reizen met overstaps onaantrekkelijk maken, ook al zijn er lang van tevoren goedkope tickets te koop voor allerlei verbindingen zonder overstap, of met slechts 1 vervoerder. Hoe meer vervoerders er komen, hoe sterker dat effect zal worden. Je kunt wel vinden dat meer vervoerders op het spoor niet wenselijk is, maar het is een realiteit en dus zijn er oplossingen nodig.
Zeg maar gerust dat voor de gemiddelde reiziger hierdoor een reis met overstap ineens een no-go wordt.
Ik denk ook dat het veel eenvoudiger zou zijn om dit in te voeren als men eerst eens begint met de treinen waarvoor dit interessant zou kunnen zijn, op tijd te laten rijden. Dat bv. DB dit in Duitsland niet ziet zitten voor de ICE's lijkt mij op dit moment wel logisch, maar dat heeft eerder met hun onvermogen te maken om die treinen enigzins volgens de dienstregeling te laten rijden.
Dat alles maakt consumentenbescherming nog altijd geen slecht idee, het echte probleem zijn dus treinen die regelmatig ernstig vertraagd zijn, maar het verwondert mij niet dat daar nog niet iedereen in de spoorwereld van overtuigd is.
rvdborgt schreef: ↑12 mei 2026, 17:18 Dat jij geen reden ziet voor consumentenbescherming, wil niet zeggen dat de gemiddelde reiziger dat ook zo ziet.
Dit is helemaal de wereld op z'n kop. Het is niet omdat jij en de lobbygroepen consumentenbescherming als topprioriteit zien, dat dit voor het grote publiek ook geldt.
Het complete tegendeel is waar: de grote groepen die vandaag niet op de trein zitten willen rechtstreekse treinen aan lage tarieven. Gegarandeerde overstappen zijn hen juist niets waard als de prijs maar laag genoeg is.
Uiteraard kan je rapporten tevoorschijn toveren van, over en voor treinliefhebbers die niets liever doen dan lange ingewikkelde reizen maken, maar dat staat heel ver van de realiteit van de gewone mens die goedkoop naar Londen, Marseille of Frankfurt wilt.
rvdborgt schreef: ↑12 mei 2026, 17:18
Veel klachten gaan juist daarover, en de EC ziet dat ook als 1 van de dingen waar de markt faalt en ingrijpen noodzakelijk is.
Ja uiteraard gaan de klachten daarover. De doorsnee mens die de trein veel te duur vindt gaat geen klacht schrijven maar stapt in zijn auto of op het vliegtuig. Alleen zijn die met veel meer dan de klachtschrijvers. Ik hoop maar dat de EC aan die gigantische groep denkt en niet aan die kleine groep luide roepers die graag in hun pen kruipen.
pietje schreef: ↑12 mei 2026, 22:24
Ik denk ook dat het veel eenvoudiger zou zijn om dit in te voeren als men eerst eens begint met de treinen waarvoor dit interessant zou kunnen zijn, op tijd te laten rijden.
Dat is zeker waar, alleen heeft een verkoper uit een ander land daar 0 invloed op. Van mij mag je DB gerust penaliseren voor hun gebrekkige stiptheid, maar ga niet heel Europa verplichten daarin meegesleurd te worden.
(DB is nu misschien een slecht voorbeeld omdat bijna iedereen daarmee commerciële akkoorden heeft, maar vul eender welk ander land hier in en het klopt wel).